Przeskocz do treści

Pożyczka bez zaświadczeń

Wiele osób zastanawia się dlaczego coraz większą popularnością cieszą się chwilówki oraz pożyczki bez zaświadczeń, skoro kredyt bankowy udzielany jest na znacznie lepszych warunkach? Pożyczka bez zaświadczeń to ostatnia deska ratunku dla osób z nieciekawą historią kredytową lub brakiem stałych dochodów.

Bankowe kredyty „bez zaświadczeń”

Zanim zadamy sobie pytanie o celowość zaciągania pożyczek w instytucjach parabankowych, warto przeanalizować warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt w banku. Przede wszystkim konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość oraz zaświadczenia o dochodach. Każdy, kto słucha reklam telewizyjnych powie, że również banki oferują kredyty „bez zaświadczeń”, warto jednak dokładniej przyjrzeć się takiej ofercie. W przypadku banków kredyty bez zaświadczeń udzielane są osobom, które posiadają konta w wybranej instytucji. Tym samym pracownik banku ma wgląd w konto potencjalnego kredytobiorcy, dzięki czemu może ustalić wysokość miesięcznych przychodów i określić ryzyko udzielenia kredytu takiemu klientowi. Jak zatem można zauważyć bankowy kredyt bez zaświadczeń o dochodach, nie do końca takim jest.

Pozabankowa pożyczka bez zaświadczeń

Zupełnie inaczej jest w przypadku pożyczek pozabankowych. Instytucje parabankowe decydując się na udzielenie pożyczki bez zaświadczeń o dochodach, ponoszą duże ryzyko. Dlatego też za otrzymane pieniądze klient musi sporo zapłacić. Firmy pożyczkowe zazwyczaj nie znają swoich klientów tak dobrze jak banki. Zdają sobie jednak sprawę z tego, że wielu z pożyczkobiorców trafia do nich po tym, jak bank odrzucił po raz kolejny ich wniosek kredytowy. Najczęściej są to osoby, które nie mają stałych dochodów lub miały w przeszłości problemy ze spłatą swoich zadłużeń. Jednak w większości wypadków tacy pożyczkobiorcy są dobrymi płatnikami. Pożyczając pieniądze robią to świadomie i zdają sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji, w tym finansowych, zadłużenia się. Warto także pamiętać o sporej grupie osób pracujących „na czarno” lub poza granicami kraju, które nie mogą udowodnić swoich dochodów. Pożyczki pozabankowe to dla nich jedyna szansa na pożyczenie pieniędzy potrzebnych np. na zakup wymarzonego sprzętu.