Przeskocz do treści

Szybka pożyczka – jak to w praktyce wygląda, ile czeka się na pieniądze?

Wzięcie pożyczki z  firmy pozabankowej nie zawsze przebiega tak szybko, jak przekonują nas o tym w reklamach. Formalności trwają może i 15 minut, ale czas oczekiwania na gotówkę jest znacznie dłuższy. Zobaczmy jak to wygląda w praktyce i od czego zależy szybkość pożyczki.

Firma pożyczkowa przed wydaniem pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki musi przeprowadzić weryfikację prawdomówności Klienta. Firmy robią to na wiele sposobów. Firmy pożyczkowe, udzielające szybkich pożyczek w pierwszej kolejności poproszą Cię o dowód osobisty. Ma to na celu potwierdzenie Twojej tożsamości. Często firmy proszą również o przesłanie skanu dowodu osobistego, co uwiarygodni Cię przed instytucją finansową. Wówczas można łatwo zweryfikować czy podane dane we wniosku są prawdziwe i rzeczywiście należą do Klienta. Jeśli chcesz przyspieszyć proces otrzymania pożyczki, wyślij skan dowodu do firmy pożyczkowej, u której składasz wniosek.

Drugim rodzajem weryfikacji w przypadku szybkiej pożyczki jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta, którego właścicielem jest pożyczkobiorca. Musi to być konto osobiste pożyczkobiorcy, a nie np. rachunek firmowy czy konto dzielone ze współmałżonkiem. Wówczas dane z przelewu są konfrontowane z danymi podanymi we wniosku. Jeśli dane się pokrywają, tożsamość zostanie potwierdzona. Niektóre firmy stosują weryfikację klienta przez Kontomatik, która polega na tym, że po podaniu danych dostępowych w bezpieczny sposób dokonuje się weryfikacji posiadacza rachunku oraz przyznaje punktację kredytową. Wówczas nie jest konieczne przelewanie grosza czy 1 zł. Inna forma weryfikacji bez konieczności przelewania pieniędzy to Instantor. Polega on na tym, że po zalogowaniu na swoje konto bankowe Instantor sprawdza dane z tymi podanymi we wniosku i wydaje opinie o ich prawdziwości.

pożyczka przez internetCzas rozpatrzenia pożyczki wiąże się także z tym, jak szybko przelew będzie szedł na konto firmy pożyczkowej oraz jak szybko kwota będzie zaksięgowana na koncie pożyczkobiorcy. Sprawę może przyspieszyć fakt posiadania konta w tym samym banku.

Często firmy zajmujące się szybkimi pożyczkami dokonują weryfikacji telefonicznej. Wówczas będzie się z Tobą kontaktował konsultant z firmy pożyczkowej, którego zadaniem jest weryfikacja danych z wniosku tudzież poproszenie o ich uzupełnienie. Na termin, w którym skontaktuje się z Tobą konsultant ma wpływ głównie ilość złożonych wniosków.

Weryfikacja w bazach dłużników

Innym, ważnym elementem weryfikacji Klienta, chcącego wziąć szybką pożyczkę jest sprawdzanie go w bazach dłużników. Osoby z niespłaconymi długami mają mniejsze szanse na otrzymanie pożyczki. Czasem jednak klienci, którzy spłacają swoje zobowiązania mogą otrzymać pozytywną odpowiedź z firmy pożyczkowej. Pożyczkobiorca otrzymując informacje z BIK-u. KRD czy ERIF może ocenić, czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić pożyczkę oraz określić ryzyko jej udzielenia.

Na szybkość wypłaty pożyczki wpływa także dzień w którym składasz wniosek – jeśli wnioskujesz o pożyczkę w weekend lub poza godzinami pracy to wniosek będzie rozpatrzony dopiero w najbliższym dniu roboczym. Wpływa na to także bank, w którym masz konto – jeśli prowadzisz go w tym samym banku co pożyczkobiorca, przelew może pojawić się na koncie w tym samym dniu. Ewentualnie jeśli firma używa przelewów w Bluemedia to bez względu na to gdzie masz rachunek, dostaniesz przelew jeszcze tego samego dnia.

Podsumowując, na szybkie przyznanie szybkiej pożyczki ma wpływ szereg czynników takich jak: bank wnioskodawcy, dzień złożenia wniosku, rodzaj weryfikacji, jaki stosuje dana firma pożyczkowa czy też przesłanie skanu dowodu osobistego, który znacznie przyspiesza decyzję o wydaniu pożyczki.