Przeskocz do treści

Jak wybrać szybką i tanią pożyczkę?

Reklamy w telewizji, ogłoszenia na słupach czy codziennie nowa porcja propozycji na skrzynce mailowej – na każdym niemal kroku czekają na nas oferty firm pożyczkowych. Plusem takich pożyczek jest dostępność pieniędzy w zasadzie „od ręki”, szczególnie wtedy, gdy pilnie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na remont mieszkania czy naprawę samochodu. Jak w tym gąszczu różnych propozycji wybrać tę jedną, najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb? Skąd możemy wiedzieć, że dana oferta szybkiej pożyczki będzie bezpieczna dla naszego domowego budżetu i nie wpadniemy w spiralę długów?

Bez analizy rynku ani rusz!

Proces szukania dobrej oferty pożyczkowej najlepiej zacznij od skorzystania z jednej z internetowych porównywarek pożyczek. Pozwoli ci ona zestawić wszystkie dostępne online oferty kredytów gotówkowych firm działających zgodnie z obowiązującym prawem.

Nie do przecenienia są także opinie na temat danej firmy i jej produktów wyrażane przez inne osoby (obecnych lub byłych klientów). Z pomocą licznych komentarzy jesteśmy w stanie wyrobić sobie ogólne zdanie i dokonać wstępnej selekcji, wybierając najbardziej godne zaufania oferty instytucji pozabankowych. Opinii możemy szukać na stronie internetowej firm pożyczkowych lub na portalach społecznościowych.

Sprawdź ukryte koszty

Często jest tak, że najtańsza oferta pożyczki gotówkowej jest nią w reklamie tylko z nazwy. Firmy pożyczkowe, aby przyciągnąć klientów do swojego produktu, koncentrują ich uwagę na najniższej miesięcznej racie, a całkowity koszt pożyczki pozostawiają na sam koniec swoich reklam i dopisują go drobnym druczkiem. Fakt, czy pożyczka jest dla nas opłacalna, możemy łatwo zweryfikować. Wystarczy, że w oferowanych produktach porównamy tzw. RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Obejmuje ona bowiem wszystkie koszty pożyczki, czyli odsetki, prowizje czy ubezpieczenie kredytu.

Jeśli obawiamy się samodzielnie podejmować decyzję, możemy skorzystać z profesjonalnych serwisów internetowych, jak na przykład Pożyczkomat, które pomogą nam przeanalizować naszą sytuację i nie dokonywać nieprzemyślanych wyborów.

Pożyczając pieniądze, pamiętajmy też o jednej bardzo ważnej sprawie – każdą pożyczkę trzeba będzie wcześniej lub później spłacić, a im wcześniej to zrobimy, tym mniej nas to będzie kosztowało.