Przeskocz do treści

Bezpieczne pożyczki i konta – jak chronić dane w Internecie

Ochrona swoich danych dostępowych do serwisów internetowych jest istotna nie tylko w przypadku naszego konta bankowego, ale także w serwisach, gdzie bierzemy pożyczki online czy dokonujemy wymiany walut. Jak możemy sami zadbać o bezpieczeństwo finansów w Internecie?

Aby zapewnić sobie bezpieczne korzystanie z pożyczek online, serwisów wymiany walut lub konta bankowego należy przestrzegać kilku najważniejszych zasad ochrony haseł oraz logowania.

Cyberprzestępcy korzystają najczęściej z lekkomyślności użytkowników. Przypadki włamania do serwisów banków czy firm pożyczkowych praktycznie nie występują.

Złamanie hasła do konta – najczęstsze błędy internautów

Użytkownicy paneli do internetowej obsługi konta – zarówno jeśli chodzi o konto bankowe jak i te do pożyczek online czy walut – popełniają najczęściej kilka błędów. Listę tych najczęstszych znajdziesz poniżej. Pamiętać należy jednak, że to tylko część „arsenału”, którymi posługują się cyberprzestępcy. Jednocześnie to najpopularniejsze sposoby wyłudzania hasła i jeśli będziesz o nich pamiętać, ochroni Cię to przed większością ataków.

Proste hasła zawierające łatwe do odgadnięcia dane

Hasło zawierające numer PESEL? Albo datę urodzenia? Jeśli używasz takiego zabezpieczenia, jak najszybciej je zmień. W przypadku kradzieży portfela z dowodem osobistym i kartami bankowymi, twoje problemy mogą nie skończyć się na utracie dokumentów. Przestępca wykorzystując uzyskane informacje (wie gdzie masz konto bankowe, zna datę urodzin i pesel) może mieć ułatwione zadanie przy włamaniu się do twojego panelu użytkownika. Jeśli kradzieży dokonał ktoś, kto Cię zna – może też wiedzieć, jakim adresem e-mail się posługujesz. To zwiększa prawdopodobieństwo kradzieży. Dlatego: używaj haseł będących jak najbardziej przypadkowymi ciągami znaków, zawierających znaki różnego typu. Na szczęście wielu operatorów pożyczek, banków i innych serwisów wymusza format haseł i stosuje dodatkowe zabezpieczenia logowania.

 pożyczki online

Korzystanie z panelu użytkownika w sieciach publicznych

Niezależnie czy bierzesz pożyczkę online czy chcesz zrobić przelew, odradzamy Ci logowanie się do sieci publicznej – np. przez WI-FI w kawiarni czy miejski hot spot. Lepiej w przypadku korzystania z Internetu poza domem użyć sieci komórkowej w telefonie.

Najmniej bezpieczne są publiczne sieci, które nie wymagają hasła. Bywa, że są one „pułapką” zastawioną przez cyberprzestępców – chodzi im o to aby jak najwięcej osób się do takiej sieci zalogowało. Nieco bezpieczniejsze są sieci publiczne zabezpieczone hasłem ale i tu czai się wiele zagrożeń. Jedno z podstawowych jest takie, że przestępca może zdobyć hasło do takiej sieci, a następnie utworzyć własną, o tej samej nazwie. Użytkownicy korzystający z WiFi często w tym samym miejscu mogą się wtedy zalogować do innej sieci niż im się wydaje.

A zatem: używaj panelu logowania do konta bankowego, serwisów z pożyczkami online i wymiany walut korzystając z sieci domowej lub transmisji komórkowej.

Używanie linków do logowania uzyskanych z niepewnego źródła

Wyłudzanie haseł do panelu internetowego usługi finansowej może przebiegać według następującego scenariusza:

Otrzymujesz mailem informację o super promocji – może to być np. pożyczka online na kwotę 20 000 zł bez żadnych kosztów. Wygląda na to, że oferta pochodzi od firmy pożyczkowej, w której masz już konto. W mailu jest link do panelu logowania. Klikasz w link i przechodzisz na stronę, która wygląda tak, jak strona twojego ulubionego operatora pożyczek pozabankowych. Właśnie: wygląda jak ta strona… ale nią nie jest. Zarówno w przypadku banków jak i firm pożyczkowych, cyberprzestępca może wykonać stronę identyczną graficznie i umieścić ją w bardzo podobnej domenie. Np. zamiast strony banku Pekao (pekao.com.pl) będzie to domena pekaobank.pl. Brzmi znajomo, prawda? Na fałszywej stronie, w dostępnym tam „formularzu logowania” podajesz swoje dane. Gotowe – przestępca ma twój login i hasło. Czy uda mu się włamać na konto? Zależy to od kilku czynników. Jeśli na koncie są dodatkowe zabezpieczenia – np. konieczność potwierdzenia kodem uzyskiwanym na telefon, podania hasła dodatkowego itp. szanse przestępcy maleją. Ważne jest też to, jak szybko zorientujesz się, że doszło do wyłudzenia hasła.

Rada? Nie loguj się przy użyciu linków wysyłanych w mailach. Zawsze wpisuj adres strony banku do przeglądarki. Jeśli dostępna jest dla Ciebie jakaś promocja – czy będzie to pożyczka online, czy kredyt bankowy – oprócz informacji mailem na pewno masz wiadomość na ten temat w panelu użytkownika. Druga rada: zawsze sprawdzaj, czy serwis do którego się logujesz jest zabezpieczony („kłódeczka” przy adresie działającym w protokole https:// ). Oczywiście fałszywa strona też może mieć certyfikat ssl. Gdy „rozklikasz” kłódeczkę możesz zobaczyć dla kogo certyfikat został wystawiony.

Bezpieczne pożyczki online? Bezpieczne używanie panelu bankowego? To w dużej mierze zależy do Ciebie. Używaj Internetu do finansów osobistych ostrożnie, a będziesz się cieszyć wygodą rozwiązań dostarczanych przez banki i operatorów pożyczek pozabankowych.